• Zadzwoń: + 48 570 330 372
  • Napisz do nas:

Orientacja w przestrzeni

Orientacja przestrzenna to zdolność do poruszania się w otoczeniu zamkniętym i otwartym, z uwzględnieniem wszelkich sygnałów, które z niego płyną przy jednoczesnym reagowaniu i umiejętnym wykorzystaniu ich.

Osoby niewidome poruszają się z przewodnikiem lub samodzielnie. Znajomość różnorodnych technik z ww. zakresu pomaga zarówno w prostych czynnościach codziennych, jak bezpieczne poruszanie się po własnym mieszkaniu oraz w samodzielnym pokonywaniu tras o różnym poziomie trudności.

Skuteczna nauka orientacji polega na opanowaniu technik ochronnych, technik z wykorzystaniem białej laski a także pomocy elektronicznych, jak np. GPS. Umiejętności te pozwalają osobom z uszkodzonym wzrokiem funkcjonować prawie niezależnie.

W trakcie zajęć z orientacji:

  • uczymy prawidłowego poruszania się z przewodnikiem (szkolimy zarówno kandydatów na przewodników, dzieci i osoby dorosłe z dysfunkcjami wzroku);
  • pomagamy w wyborze białej laski i uczymy korzystania z niej. Istnieje kilkanaście przydatnych manewrów, które w znacznym stopniu wpływają na bezpieczne i swobodne poruszanie się.
  • analizujemy również trasy pokonywane na co dzień oraz udzielamy wskazówek, jak przygotować się do tych zupełnie nowych (tworzymy plany dotykowe).

Więcej informacji można uzyskać wysyłając maila do naszej instruktorki orientacji przestrzennej na adres: marta@fundacjaokis.org